Recent News
Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Naukowcy z University of York odkryli, dlaczego zmniejszenie zanieczyszczenia cząstkami stałymi w rzeczywistości zwiększa zanieczyszczenie ozonem powierzchniowym w niektórych gospodarkach wschodzących, negatywnie wpływając na zdrowie, ekosystemy i rolnictwo.

Odkrycia, opublikowane w Nature Geoscience, rzucają wyzwanie ustalonym metodom walki z zanieczyszczeniem powietrza, twierdzą naukowcy.

Ozon powierzchniowy jest głównym składnikiem „smogu” i powstaje w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy tlenkami azotu (NOx) i lotnymi związkami organicznymi (VOC). Dzieje się tak, gdy zanieczyszczenia emitowane przez samochody, elektrownie, kotły przemysłowe, rafinerie, zakłady chemiczne i inne źródła reagują w obecności światła słonecznego.

W ostatniej dekadzie, kiedy kraje takie jak Chiny poprawiły jakość powietrza poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia cząsteczkami – które jest emitowane ze spalania węgla, produkcji stali, pojazdów i pożarów – społeczność naukowa była zaskoczona wzrostem zanieczyszczenia ozonem. Teraz badanie rzuca nowe światło na związek pomiędzy tymi dwoma zanieczyszczeniami.

Politycy historycznie uważali ozon i cząstki stałe za oddzielne problemy, jednak naukowcy wykazali, że w niektórych regionach są one ściśle powiązane. Niektóre krótkotrwałe składniki niezbędne do tworzenia ozonu (rodniki nadtlenowe) przylegają do zanieczyszczeń cząsteczkowych, uniemożliwiając im przejście do tworzenia ozonu. Gdy liczba cząstek maleje, rodniki peroksydowe stają się dostępne dla reakcji i ozon wzrasta.

W badaniu modelowano skutki zmniejszenia zanieczyszczenia cząsteczkami i stwierdzono, że może ono spowodować wzrost ozonu o 20-30% w niektórych wysoko zaludnionych obszarach Indii i Chin. Gdyby pozostawić to bez zarządzania, miałoby to znaczący negatywny wpływ na ekosystemy i plony.

Naukowcy apelują o nowe strategie, które uwzględniają tę interakcję między zanieczyszczeniami. Problem można pokonać poprzez ukierunkowanie na redukcję szerszego zakresu zanieczyszczeń, w szczególności (VOCs) z chemikaliów i paliw oraz NOx ze spalania.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *