
Kiedy mówimy o tematach związanych ze światem społecznym, ważne jest, aby dokonać konkretnych rozróżnień i nie myśleć, że „jeden model pasuje do wszystkich”.
Co więcej, im bardziej ktoś jest świadomy subtelności i zawiłości psychologii, tym łatwiej jest mu ukierunkować się na konkretne dziedziny, które wymagają poprawy w naszym życiu.
W tym miejscu należy podkreślić różnicę pomiędzy inteligencją społeczną a emocjonalną, ponieważ choć są one do pewnego stopnia powiązane, odnoszą się do całkiem odrębnych umiejętności społecznych.
Jak widzieliśmy pokrótce, inteligencja emocjonalna to tak naprawdę „doświadczenie duszy” połączone z pewną mądrością poznawczą, która daje jednostkom zrozumienie siebie i innych.
Świadomość społeczna, z drugiej strony, odnosi się do zrozumienia stopnia, w jakim świat jest dziś podzielony społecznie, politycznie i ekonomicznie i w dobrej wierze wpływa na codzienne życie nie tylko naszych bliskich, ale także krewnych, sąsiadów i nieznajomych, z którymi być może nigdy się nie spotkamy.
Świadomość społeczna, gdy jest praktycznie realizowana, wygląda jak połączenie empatii i wiedzy o różnych realiach społecznych.
Inteligencja społeczna, z drugiej strony – znana również jako „street smarts” – jest rozumiana jako rodzaj inteligencji, która jest bardziej produktem wychowania niż, powiedzmy, natury (tj. genetyki).
Wyłania się ona z różnych społecznych ekspozycji, jakie dana osoba miała w ciągu swojego życia, z których czerpie zrozumienie wpływające na jej zdolność do „czytania” i orientowania się w otaczającym ją świecie społecznym.